Wyniki konkursu na najładniejszą EKO-MARZANNĘ

Dziś 25.03. 2024 został roztrzygnięty szkolny konkurs na najładniejszą Eko-Marzannę. Wysoki poziom prac nie ułatwiał sprawy!!!

Po wielu analizach padł następujący werdykt:

I miejsce - klasa 3a

II miejsce - klasa 7a

III miejsce klasa 4a i 4b

oraz 2 wyróżnienia:

I wyróżnienie - klasa 7b

oraz wyróżnienie indywidualne dla Igi z klasy 1b

              Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomysłowości i dbałości o szczegóły wink

 

Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach obszedł wszystkie domy we wsi. Następnie słomianą kukłę topiono w rzece, stawie lub jeziorze. Bywało, że marzannę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Nasi przodkowie topili kukłę w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Utopienie bądź spalenie marzanny w dawnych czasach dawało ludziom pewność, że przyszły rok przyniesie dobre plony oraz miski pełne jedzenia. Zła bogini, która co roku przynosiła zimę, została zniszczona i od tego momentu wszystko stawało się łatwiejsze i piękniejsze.

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 5 Szkoła Podstawowa nr 5
z Oddziałami Integracyjnymi
w Cieszynie
43-400 Cieszyn, ul. Wojska Polskiego 1

Godziny otwarcia sekretariatu:
Poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:00

Adres skrytki ePUAP: /SP5Cieszyn/SkrytkaESP

dziennik facebook